Konsultacja podologi ortopedycznej

Wywiad podologiczny jest podstawową czynnością w procesie diagnostycznym polegającą na zebraniu informacji o stanie zdrowia pacjenta i jego dolegliwościach, co prowadzi do właściwego zdiagnozowania i wdrożenia odpowiedniego postępowania. Nie należy i nie można go lekceważyć.

W zakres badania wchodzi badanie na podoskopie, plantografie, badanie nowoczesną techniką komputerową oraz badanie manualne.

Podoskop – Podoskop to urządzenie służące do szybkiego, prostego badania stóp pacjenta. Przy pomocy podoskopu można rozpoznać i zinterpretować statyczne i dynamiczne obciążenie (metoda odbicia lustrzanego).

Plantograf – umożliwia wykonanie odbitki podeszwy stóp na papierze.

Badanie komputerowe – platforma podłączona do komputera, która rejestruje nacisk stóp na podłoże. Umożliwia dokładną ocenę pod kątem wad stóp, obciążenia stóp, chodu i jego zaburzeń.

Badanie manualne – polega na ocenie ruchomości poszczególnych stawów stóp, napięcia mięśniowego oraz wrażliwości bólowej. Oceniamy również stan skóry stóp: otarcia, zgrubienia, modzele, odciski.

Przekrój badanych stóp w naszym gabinecie

Kobieta lat 50

Mężczyzna lat 28

Kobieta lat 29

Kobieta lat 13

Kobieta lat 51

Kobieta lat 61

Mężczyzna lat 75

Kobieta lat 54

Mężczyzna lat 16

Wraz z wiekiem stopy zaczynają przysparzać coraz więcej problemów. Zmienia się tekstura skóry na stopie. Następuje zanik poduszek tłuszczowych tym samym zmniejsza się amortyzacja narażając głębsze struktury kostne na wstrząsy.

Należy wziąć pod uwagę, że część męczących nas problemów w postaci powracających odcisków, modzeli, lub też wrastających paznokci jest konsekwencją poważniejszych problemów w naszym aparacie ruchowym przyczyna może leżeć w deformacji w obrębie stawów i kości, zaburzeń równowagi mięśniowej, noszenie nieprawidłowego obuwia, czy też wcześniejszych skręceń lub zwichnięć w stawie skokowym.

Właściwie przeprowadzony wywiad podologicznym jest początkiem przybliżającym podologa do rozwiązania meczącego problemu.

Jednym z podstawowych badań obejmujących wywiad podologiczny jest badanie podoskopowe-„podoterapia”

Badanie stóp przeprowadzamy za pomocą podoskopu – jest to nieinwazyjne urządzenie diagnostyczne, które pozwala na szybką ocenę budowy stóp pacjenta.

Ocena kształtu stopy i jej funkcji w trakcie obciążenia dostarcza i daje olbrzymią ilość podstawowych informacji koniecznych w trakcie diagnozowania i leczenia.

Podoterapia – procedura regulacji, mająca na celu rozpoznanie i leczenie obciążenia w aparacie ruchu. Urządzenie ma za zadanie przede wszystkim ocenić wadę chodu. Przy pomocy podoskopu można badać dzieci, młodzież oraz dorosłych. Pozwala wykonać zdjęcie podeszwowej strony stóp w celu oceny ich kształtu. Dzięki tej metodzie można, np. zdiagnozować wiele schorzeń postawy, dobrać odpowiednią wkładkę do butów, czy też ocenić postępy w rehabilitacji stóp.

Badanie statyczne – pacjent staje na podoskop, dzięki czemu można obejrzeć kształt stóp, wszelkiego rodzaju zgrubienia na skórze, sposób obciążania palców, śródstopia i przedstopia.

Badanie dynamiczne – naprzemienne stawanie na jednej nodze, dzięki czemu można określić stabilność stawu skokowego, zmianę kształtu stopy pod wpływem obciążenia oraz pracę kręgosłupa.

Pierwsza wizyta w gabinecie rozpoczyna się od badania na podoskopie. Jest ono podstawowe i obowiązkowe.

© All rights reserved. Powered by pomocdlastop.